KUZEY KIBRIS VE DEPREM GERÇEĞİ

2022 yılına kadar Kıbrıs’ta 15 büyük deprem yaşanmıştır. Bu depremlerden beşi büyük hasarlı depremlerdir. Kıbrıs yayı fay hattı olarak adlandırılan deprem bölgesi adanın güneyinde yer alır. Bu açıdan da Kıbrıs’ta deprem büyüklüğü 8’i geçebilir. Kıbrıs bir deprem ülkesi olarak tanımlanmaktadır. 

 

-Kıbrıs’ta Deprem Tarihçesi 

Son 130 yılda Kıbrıs’ta 15 büyük deprem olmuştur. 1941, 1953, 1995, 1996 ve 1999 yıllarında yaşanan depremler en yıkıcı depremlerdir. En büyük deprem 1996’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremdir.

 

-Kıbrıs’ta Deprem Riski

Kıbrıs deprem riski yüksek olan bir ada ülkesidir. Kıbrıs’ın altından geçen fay hattı iki taraflı sıkıştırılan bir fay hattıdır. Afrika plakası Kıbrıs’ta yaşanacak depremlerin oluşumunda belirleyicidir.

 

-Depreme Dayanıklı Yapıların   Özellikleri

Depreme dayanıklı yapıların belli özellikleri taşıması gerekir. Depreme dayanıklı olması için yapıların donanımsal nitelikleri belirlenen özelliklerde olmalıdır. Depremden etkilenmeyecek yapıların yapısal özellikler açısından belirlenen niteliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Depreme dayanıklı yapıların ortak özellikleri şunlardır; Yapı hafif olmalıdır Yapı esnek olmalıdır Yapı sünek olmalıdır.

 

-Depreme Dayanıklı Yapı   Malzemeleri

Depreme dayanıklı yapılar oluşturmak için yapılarda kullanılan malzemelerin doğru seçilmesi önemlidir. Depreme dayanıklı malzemeler arasında çelik, ahşap, grafen gibi malzemeler yer alır.

 

-Mimari Tasarım& Depreme   Dayanıklılık

Deprem dirençli binaların tasarımı mimari yaklaşımlarla mümkün olabilir. Mimari tasarımlarda kullanılan yeni teknolojiler ve kat sayısının az olması gibi tercihler depreme karşı dayanıklı binaların tasarlanmasını sağlar.

 

-Kıbrıs’ta İnşa Edilen Evlerin   Depreme Dayanıklılığı

Deprem bölgesi olarak tanımlanan Kıbrıs’ta yeni inşa edilen evler deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanır. Kullanılan malzemelerden mimari yapıya kadar her detayda depreme dirençli yapı önceliği vardır.

 

-Kıbrıs’ta Yapı Standartları ve   Yönetmelikler

Kıbrıs’ta konut planlama, tasarım ve uygulama alanlarında belirlenen standartlar bulunur. Konut Kurultayında düzenlenen konut el kitabında bu standartlar detaylı olarak belirtilmiştir. Kent-konut-mimarlık ilişkilerinde tasarım kalitesi açısından yenilikçi yaklaşımlar benimsenir. Kıbrıs’taki

 

-Depreme Dayanıklı Yapı   Örnekleri

Kıbrıs’ta depreme dayanıklı konut arıyorsanız Cosmos Construction yeni konut projelerine göz atabilirsiniz. Casa La Vista gibi konut projelerindeki evlerin tamamı depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Kıbrıs satılık daire seçenekleri arasında depreme dayanıklı lüks konutları görebilirsiniz.

 

-Depreme Dayanıklı Bir Ev Satın   Alırken Dikkat Edilmesi   Gerekenler

Depreme dayanıklı bir ev alırken öncelikle deprem yönetmeliğine uygunluğuna dikkat etmek gerekir. Yapıda kullanılan malzemeler ve mimari açıdan depreme dirençli yapısal özellikler diğer dikkat edilmesi gereken konulardır. Depreme dayanıklı yapı özellikleri Kıbrıs ev fiyatları seçeneklerini etkiler.

 

-Depreme Dayanıklı Evlerin   Belirtileri

Depreme karşı dayanıklı evlerin özellikleri arasında neme ve suya karşı dayanıklılık ön plana çıkar. Ayrıca evin deprem riski açısından denetlemelerinin yapılmış olması da dikkat çeken bir özellik olmalıdır. Kıbrıs kiralık daire bakarken bunlara dikkat edebilirsiniz.

 

-Ev Alırken Deprem Sigortası ve   Gerekli Belgeler

Zorunlu deprem sigortası DASK yaptırırken sigortalı ve sigortalanacak binaya ait bilgilerin verilmesi gerekir. Sigortalanın adı ve adresi yanı sıra cep telefonu, TC kimlik numarası tüzel kişiyse de vergi kimlik numarası gerekir. Sigortalanacak bina için gerekli olan evraklar ise; binanın açık adresi (adres koduyla), tapu bilgileri, yapı tarzı, inşa edildiği yıl, binadaki toplam kat sayısı ve hasar durumuna ihtiyaç vardır.

 

-Kıbrıs’ta Depreme Dayanıklı Ev   Fiyatları

Kıbrıs’ta depreme dayanıklı evleri çok daha uygun fiyata bulmak mümkündür. Sağlam ve konum olarak oldukça iyi konumda bulunan yeni yapılmış, lüks konutları iyi fiyatlara bulabilirsiniz.

 

-Depreme Dayanıklı Evlerin   Maliyeti

Depreme dayanıklı evlerde kullanılan malzemeler ve teknolojiler farklılık gösterebilir. Bu nedenle de maliyetler değişebilir. Kıbrıs depreme dayanıklı evler açısından zengin olanaklar sunar.

 

-Yatırım Amaçlı Depreme   Dayanıklı Evlerin Getirisi

Depreme dayanıklı evler her zaman daha kazançlı yatırım projeleri olarak gündeme gelebilir. Yaşamak ya da kiralamak için olsun fark etmeksizin depreme dayanıklı evler seçilmesi önemlidir.

 

-Depreme Dayanıklı Evler İçin   Kıbrıs’ta Tercih Edilebilecek Yerler

Yenierenköy Bölgesi, Dipkarpaz gibi bölgelerde depreme dayanıklı konut seçenekleri bulunur. Kıbrıs depreme dayanıklı evler arasından farklı bölgelerden seçim yapabilirsiniz. Deprem Riski Düşük Bölgeler Kıbrıs’ın kuzey bölgelerinde deprem riski daha düşüktür. Ancak genel olarak riskli bölgelerdeki depreme dayanıklı evleri tercih ederek riski azaltabilirsiniz.

 

-Yüksek Deprem Standartlarına   Sahip Yeni Projeler

Yeni konut projelerinde yer alan depreme dirençli yapılar yüksek standartlar sunar. Cosmos İnşaat konut projelerinde yüksek kalite standartlarına dikkat edilerek depreme dayanıklı yapılar inşa edilir.

1 Yorum

  • A WordPress Commenter

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir